Kate Brown napisała reportaż w oparciu o materiały z rosyjskich i amerykańskich archiwów oraz rozmowy z naukowcami, politykami i obywatelami Ukrainy czy Białorusi, którzy przeżyli katastrofę, byli jej świadkami, na których odcisnęła ona swoje piętno. Wszystkie podjęte działania czynią jej publikację świetnie udokumentowaną. Autorka przygląda się nie tylko ludziom. Powietrze, wody gruntowe, ziemia na przestrzeni dziesiątek kilometrów kwadratowych zostały skażone, zniszczeniu uległ cały ekosystem, i temu w dużej mierze poświęca swoją narrację Brown.
Autorka Plutopii, świetnie obeznana z tematem, prezentuje go z różnych punktów widzenia, pisze nie tylko o samej katastrofie, ale też o okrucieństwie i głupocie radzieckich oficjeli, którzy w imię wizerunku imperium zataili dostęp do informacji o wybuchu atomowym, o likwidatorach, zupełnie nieświadomych, dokąd się ich wysyła, o mieszkańcach, którzy zostali na miejscu i nie chcieli opuścić skażonej strefy.
Po latach nadaje się temu wydarzeniu znaczenie symboliczne: przemilczana katastrofa doprowadzić miała do ostatecznego rozpadu ZSRR. Mimo że coraz więcej mówi się o konsekwencjach Czarnobyla, obraz tego apokaliptycznego wydarzenia nie przestaje zaskakiwać podczas każdej kolejnej publikacji.
–
Kate Brown
Czarnobyl. Instrukcje przetrwania
tłum. Tomasz S. Gałązka,
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019, s. 496