Modlitwą i pokłonem w stronę wiernych rozpoczął swój pontyfikat nowy Papież – Franciszek I.
Kard. Bergoglio został wybrany następcą św. Piotra 13 marca w 5 głosowaniu konklawe. I choć to 266 Papież w historii Kościoła, jest pierwszym biskupem Rzymu, który pochodzi z Ameryki Południowej i pierwszym, który przyjął imię Franciszka. Ojciec Święty jest jezuitą, synem Włochów urodzonym w Buenos Aires. Do zakonu przystąpił mając 22 lata, aby kontynuować naukę rozpoczętą w seminarium kilka lat wcześniej.. Studiował również chemię, filozofię, literaturę i psychologię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku.
Dziś już wiemy, że imię Franciszka Papież przyjął ku czci Franciszka z Asyżu, nie jak domniemywano chwilę po ogłoszeniu wyników konklawe – apostoła Indii, św. Franciszka Ksawerego. Zdaniem Ezio Mauro, redaktora naczelnego włoskiego dziennika „La Republicca” – „Papież z zaskoczenia, przybyły niemal z końca świata, by powiedzieć »dość« włoskim intrygom i szantażom Kurii oraz paraliżowi zarządzania”. Przyjaciele Ojca Świętego mówią o Nim jednomyślnie: skromny i pokorny konserwatysta, od zawsze oddany ubogim i cierpiącym. „Nigdy nie lubił splendorów i światowego życia. Zamiast uczestniczyć w wystawnych rautach wolał być z najbiedniejszymi i najbardziej potrzebującymi” – mówi ks. Lorenzo Vecchiarelli, który zna Papieża Franciszka od kilkudziesięciu lat.
„Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami” – mówił Franciszek do wiernych na placu św. Piotra.
Czy nowy papież rzeczywiście nam zaufa? – taki będzie temat miesiąca kwietniowego „Znaku”, który już dzisiaj oddajemy do druku. Prace nad ostatecznym kształtem numeru trwały po abdykacji Benedykta XVI, a przed wyborem Jorge Bergoglio. Zależało nam, by spojrzeć na sytuację i problemy Kościoła w oderwaniu od nazwiska nowego biskupa Rzymu, a więc zanim rozpocznie się dyskusja o tym, „czy nowy papież jest od poprzedniego bardziej konserwatywny/liberalny/charyzmatyczny” itd. Mamy nadzieję, że takie spojrzenie dużo wniesie do dyskusji o przyszłości Kościoła!
Więcej o Franciszku I przeczytacie na stronach nowego wydania internetowego magazynu – Stacja7.