fbpx
fot. Pixabay
Janusz Jurek grudzień 2019

Znak o znakach: Stop

Na każdym kroku spotykamy się z różnego rodzaju znakami: handlowymi, informacyjnymi, religijnymi, drogowymi. Znak zatem niesie z sobą określoną treść. Musi być prosty i czytelny, to oczywiste. 

Artykuł z numeru

Wierzę, wątpię, odchodzę

Wierzę, wątpię, odchodzę

Znak, który mnie od zawsze intryguje, to drogowy symbol STOP. W świadomości zbiorowej funkcjonuje idealnie. Jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem na świecie. Niemal w każdym kraju wygląda tak samo. Jego czerwony kolor nawiązuje do barwy sygnalizatora świetlnego. Jednak to nie kolor decyduje o jego wyjątkowości, lecz kształt. Dlaczego STOP ma inny kształt niż pozostałe znaki zakazu, niż w ogóle wszystkie inne znaki drogowe? Odpowiedź jest prosta. Znak ten ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa w ruchu samochodów. Gdy zostanie zasłonięty przez śnieg bądź jest widziany z tyłu, nadal pozostaje rozpoznawalny. Jego kształt identyfikuje, nie pozwala się pomylić.

Dla mnie jako projektanta znak STOP jest przykładem nie tylko nośnika treści, ale przede wszystkim tego, że tylko rzeczy wyjątkowe i niepowtarzalne mogą stać się legendarnymi. Ten wniosek wprost przekłada się na pracę grafika, stanowiąc swojego rodzaju „drogowskaz”.