fbpx
Redakcja

90. urodziny ks. Adama Bonieckiego, redaktora seniora „Tygodnika Powszechnego”

To już dziś! Życzymy ks. Bonieckiemu ponad 100. lat w dobrym zdrowiu, a nasze Czytelniczki i Czytelników zapraszamy na wyjątkowy jubileusz.

Redakcja

Kondolencje dla Andrzeja Wielowieyskiego po śmierci żony

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Zofii Wielowieyskiej, Członkini Honorowej KIK-u i wieloletniej działaczki Klubu.

Redakcja

Ukraina, geoinfluencerzy i kryptowaluty. Najchętniej czytane teksty z Miesięcznika „Znak” z 2022 r.

Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę? Na jakich emocjach żerują geopolityczni youtuberzy? Czy kryptowaluty to wielka ściema? Te teksty z Miesięcznika „Znak” czytaliście najczęściej w 2022 r.

Redakcja

Regulamin akcji promocyjnej „zgadnij temat” nr 9

Akcja specjalna przeznaczona dla członków grupy na Facebooku Wokół „Znaku”.

Redakcja

Jędrzejek: dokąd idą osoby, które odeszły od Kościoła?

Najnowszy „Znak” pozwala pogłębić obraz tego z czym wiąże się odchodzenie z Kościoła. O numerze „Moje duchowe miejsce” opowiadał Michał Jędrzejek w podcaście Tomasza Terlikowskiego.

Redakcja

Cisza to najpiękniejsza muzyka. Zmarł Kai Bumann

2 czerwca na ranem zmarł nagle Kai Bumann dyrygent i wykładowca. Miał 61 lat.

Redakcja

Rekrutujemy! Wsiądź na pokład „Znaku”

Sprawnie nawigujesz zarówno pośród oferty Netflixa i podkastów, jak i wysmakowanych książek i muzeów? Dobrze się komunikujesz, łatwo się nie zrażasz, planujesz i liczysz? Zapraszamy Cię do „Znaku”!

Redakcja

Andruchowycz: Moskwa to dziś światowe centrum zła

„Marzyliśmy, żeby wojna skończyła się w kilka tygodni czy miesięcy. Teraz może nawet musimy już myśleć o latach” – uważa Jurij Andruchowycz.

Redakcja

Dominika Kozłowska: spotkałam osoby, które odeszły z Kościoła, aby zachować wiarę

„Przyszłe pokolenia zarzucą nam, że nie byliśmy dość radykalni. Potencjał buntu nie jest wystarczająco uruchomiony w naszym społeczeństwie, nie mówiąc już o Kościele” – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” Dominika Kozłowska.

Redakcja

Coming out w Kościele katolickim w Niemczech

125 osób pracujących w Kościele katolickim w Niemczech wystosowało wspólny apel o zaprzestanie dyskryminacji osób nieheteronormatywnych.

Redakcja

Oddajemy głos Czytelniczkom i Czytelnikom „Znaku”

Dziękujemy – to dzięki Wam trwamy już od 800 numerów. Tworzyć dla Was pismo to prawdziwy zaszczyt.

Redakcja

TOP 20 Miesięcznika, czyli najchętniej czytane teksty z 2021 roku

Skąd się biorą problemy z parkowaniem? Co nam zrobił patriarchat? Jakie są źródła kryzysu Kościoła w Polsce i dlaczego „najśmieszniejszy żart na świecie” to „chłop przebrany za babę”? Te teksty czytaliście najczęściej na naszej stronie internetowej w 2021 r.

Redakcja

Życzenia dla Czytelniczek i Czytelników

Całą redakcją miesięcznika „Znak” życzymy Wam dobrych i przede wszystkim spokojnych Świąt!

Redakcja

Kalendarz na rok pełen „Znaków”

Ten rok będzie pełen „Znaków”! A to za sprawą najpiękniejszego kalendarza na 2022 r.

Redakcja

Chrześcijanki i chrześcijanie piszą list otwarty w sprawie kryzysu na granicy

„Możemy mieć różne poglądy, jednak jako chrześcijan łączy nas Ewangelia. Gdy na terenie naszego kraju życie tylu osób znajduje się w niebezpieczeństwie, Chrystus daje nam jasną wskazówkę: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25, 40)” – piszą autorzy listu. Podpisujemy się pod ich apelem.

Redakcja

„Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie”. Artyści i biskup apelują o pomoc

Autorki i autorzy spotu proszą o wpuszczenie na stałe na teren stanu wyjątkowego pomocy medycznej i humanitarnej. Pomagania potrzebujący „byliśmy uczeni od dziecka: w domu, szkole, kościele”.

Redakcja

Apel Noblistek w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy. „Nie odwracajmy oczu od tragedii”

„Jako obywatelki i mieszkanki Unii Europejskiej zwracamy się do demokratycznie wybranych reprezentantów Europy – nie odwracajmy oczu od tragedii” – piszą m.in. Olga Tokarczuk i Swietłana Aleksijewicz, autorki Apelu Noblistek.

Redakcja

Praworządność filarem europejskiej demokracji. Apel Inicjatywy Chrześcijan dla Europy

„Jako chrześcijanie zaangażowani na rzecz Europy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w budowaniu takiego niepartyjnego konsensusu zarówno w naszych krajach jak i pomiędzy nimi” – piszą autorzy apelu „Praworządność filarem europejskiej demokracji”.

Redakcja

Ważna informacja dla przyszłych prenumeratorów

Przyszła jesień, a wraz z nią jesienne porządki. Prosimy o odrobinę cierpliwości, zamówienia na pewno do Was dotrą.

Redakcja

Anna Brzyska i Marian Turski laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

W piątek 8 października dziennikarz i historyk Marian Turski oraz działaczka społeczna Anna Brzyska odbiorą Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2020. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

Redakcja

Zbigniew Rokita w finale Nike 2021

Ogromnie cieszymy się, że Zbigniew Rokita, autor i współpracownik miesięcznika, znalazł się w ścisłej czołówce tegorocznej nagrody Nike.

Redakcja

Apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski ws. sytuacji uchodźców w Usnarzu Górnym

W związku z brakiem pomocy humanitarnej dla uchodźców zgromadzonych na granicy polsko-białoruskiej, wolontariusze przebywający w Usnarzu oraz niektóre środowiska katolickie, wystosowali wspólny apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jako redakcja miesięcznika „Znak” zdecydowaliśmy się go podpisać.

Redakcja

Regulamin akcji promocyjnej „zgadnij temat” nr 8

Akcja specjalna przeznaczona dla członków grupy na Facebooku Wokół „Znaku”

Redakcja

Nie żyje prof. Stanisław Rodziński

17 lipca 2021 r. w wieku 81 lat zmarł wieloletni Rektor krakowskiej ASP, autor miesięcznika „Znak” i przyjaciel środowiska Znaku.

Redakcja

Redakcja miesięcznika poleca idealne lektury na wakacje

Lato kochamy bezbrzeżnie. Nie tylko ze względu na to, że wreszcie można wyruszyć w mikro lub makropodróż, by w sposób najpełniejszy doświadczyć zachwytu krajobrazem. Redakcja miesięcznika „Znak” równie chętnie co wędruje, śpi lub bezdurnie wyleguje się w cieniu z lekturą w ręku. Nieważne, co robicie w wakacje, warto zabrać ze sobą dobrą książkę – najlepiej taką, z którą lato przeżywa się jeszcze intensywniej. Przedstawiamy subiektywny wybór lektur idealnych na ten czas.

Redakcja

Zostań prenumeratorem „Znaku” – w prezencie otrzymasz bilet do teatru

Dla trzech pierwszych nowych prenumeratorów „Znaku” przygotowaliśmy niespodziankę – podwójne bilety na spektakl „Halka” w Teatrze Starym.

Redakcja

Zmiany we władzach SIW Znak

Ogromnie cieszy nas nominacja naszej wieloletniej redaktorki naczelnej Dominiki Kozłowskiej na funkcję Prezeski SIW Znak. Na stanowisku zastąpiła Henryka Woźniakowskiego, dotychczasowego szefa Znaku, który właśnie rozpoczął emeryturę.

Redakcja

Nasze autorki i autorzy z nominacjami do Nike 2021

Wśród 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2021, zostały wyróżnione pozycje naszych autorek i naszych autorów. O wielu tytułach pisaliśmy na łamach „Znaku”.

Redakcja

Spis treści 793

Redakcja

Kropla w morzu potrzeb. Kto pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami?

Samotność, brak środków finansowych, fizyczny i psychiczny ciężar całodobowej opieki – to rzeczywistość rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

Redakcja

Czy ostre prawo aborcyjne zmniejsza ilość terminacji ciąży?

Choć dyskusja o aborcji rozpala w Polsce emocje, nieraz brakuje jej uczestnikom wiedzy o tym, jak prawo aborcyjne wygląda w innych krajach i jakie niesie konsekwencje. Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka często zadawanych pytań.

Redakcja

Autorki i autorzy miesięcznika z nominacjami do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ogłosiła listę nominowanych za lata 2019 i 2020. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Justyna Bargielska, Urszula Zajączkowska, Adam Kaczanowski i Jakub Kornhauser. Ich teksty publikowaliśmy na łamach miesięcznika „Znak”.

Redakcja

Jak rozmawiać o aborcji? Dominika Kozłowska u Karola Paciorka

„Debatę o aborcji powinno się rozpocząć od języka, a ten został poddany w Polsce skrajnej presji ideologicznej. Moja osobista droga układania sobie tej kwestii była również pracą nad językiem, nad słowami, jakimi się posługujemy” – mówiła Dominika Kozłowska w rozmowie z Karolem Paciorkiem w „Imponderabiliach”.

Redakcja

Ankieta: Kto o tym pamięta?

W preambule ustawy z 7 stycznia 1993 r. zadeklarowano „prawo każdego do odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu dzieci oraz prawo dostępu do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających korzystanie z tego prawa”. Zapytaliśmy cztery specjalistki, co przez blisko 30 lat udało się w tym zakresie osiągnąć, a co pozostaje do zrobienia.

Redakcja

Spis treści 792

Redakcja

Wspomnienia o prof. Elżbiecie Paczkowskiej-Łagowskiej

1 lutego 2021 r. zmarła w Krakowie prof. Elżbieta Paczkowska-Łagowska, wieloletnia wykładowczyni Instytutu Filozofii UJ.

Redakcja

Regulamin akcji „Ocalmy naszą planetę”

Jakie miejsca w Polsce chcielibyście ocalić przed zmianą klimatyczną? Które są Wam szczególnie bliskie? Zapraszamy do wzięcia udziału w najnowszym konkursie „Znaku” zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi. Czekają na Was trzy zestawy książek związanych z tematyką klimatyczną i turystyczną. Oto regulamin

Redakcja

Czas na zmiany!

Od rozwiązań, które wypracujemy w energetyce, transporcie i designie, a także od zmiany trendów związanych z żywieniem, zależy nasza odpowiedź na zachodzące zmiany klimatyczne. Czy możemy je wyhamować lub znacząco spowolnić? Jakie są nasze możliwości, a gdzie napotykamy przeszkody?

Redakcja

Książki ks. Hellera dla nowych prenumeratorów „Znaku”

Z okazji 85. urodzin prof. Michała Hellera wraz z Copernicus Center Press przygotowaliśmy prezenty dla naszych czytelników. Czterej pierwsi nowi prenumeratorzy miesięcznika Znak otrzymają komplety trzech książek wybitnego kosmologa!

Redakcja

Oświadczenie Polskiego PEN Clubu

Wolności słowa i myśli – fundamentalnym prawom człowieka i obywatela – grozi dziś w Polsce de facto polityczna i ideologiczna cenzura.

Redakcja

Spis treści 789

Redakcja

Regulamin akcji promocyjnej „Zgadnij temat” nr 4

Akcja specjalna przeznaczona dla członków grupy na Facebooku Wokół „Znaku”

Redakcja

Spis treści 788

Redakcja

TOP 20 najczęściej czytanych tekstów w 2020 r.

Poruszające wyznanie Justyny Bargielskiej, rozmowa o systemie kościelnym z Tomaszem Polakiem, osobiste i budzące emocje oskarżenie Janusza Poniewierskiego skierowane do polskich biskupów, antynatalizm i prokrastynacja… Przypominamy teksty z mijającego roku, które cieszyły się największą popularnością na naszej stronie internetowej.

z ks. Andrzejem Kobylińskim rozmawia Redakcja

Przemyślmy to od nowa

Od kilkunastu lat stawiam tezę, że katolicyzm trzeba w pewnym sensie wymyślić na nowo. Pytanie brzmi, jak przeprowadzić tę reformę, żeby Kościół katolicki pozostał po niej wciąż sobą.

Redakcja

Spis treści 787

Redakcja

Nienawiść i co dalej? – zapraszamy na spotkanie online

Jak odnaleźć formy dialogu spajające społeczeństwo w obliczu narastającej polaryzacji? Jak nie dopuszczać do jakiegokolwiek wykluczania mniejszości? Co przekazywać kolejnym pokoleniom, żeby były otwarte na drugiego człowieka i nie rościły sobie prawa do jego oceny? Serdecznie zapraszamy na debatę JA+TY=nienawidziMY, którą poprowadzi redaktorka naczelna miesięcznika Znak, Dominika Kozłowska

Redakcja

Spis treści 786

Redakcja

Regulamin akcji promocyjnej „Zgadnij temat”

§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. Organizatorem Konkursu jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (kod: 30-105) przy ul. Kościuszki nr 37, KRS 0000064794, zwana dalej „Organizatorem”. 2. Konkurs jest organizowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, za pośrednictwem serwisu Facebook na profilu: https://www.facebook.com/groups/2590966911191756/?ref=pages_groups_card&source_id=155015634424 3. Konkurs nie jest sponsorowany, popierany ani współorganizowany przez […]

Redakcja

Czego nas uczą XX-wieczni intelektualiści

W ciągu ostatniego roku zmarli Ágnes Heller, Jean Delumeau i Roger Scruton. Ich drogi życiowe pokazują różne sposoby bycia intelektualistą: Heller to wrażliwy świadek historii i politycznych turbulencji minionego wieku, Delumeau – klasyczny uczony, człowiek biblioteki, a Scruton – prowokator, który ze swojego życia pragnął uczynić dzieło sztuki. Łączyło ich jedno: imponująca wszechstronność zainteresowań.

Redakcja

Spis treści

Redakcja

Regulamin akcji promocyjnej „Zgadnij temat”

Akcja specjalna przeznaczona dla członków grupy na Facebooku Wokół „Znaku” .

Redakcja

Regulamin konkursu #książkazautografem

Którą z książek Jerzego Pilcha cenisz najbardziej? Dlaczego? Odpowiedz na pytanie i zdobądź książkę „Widok z mojego boksu” z autografem autora.

Redakcja

Czas noblistek

Po ujawnieniu molestowania seksualnego w środowisku bliskim Akademii Szwedzkiej opinia publiczna spodziewała się, że podwójny Nobel w 2019 r. zostanie przyznany dwóm pisarkom, czyniąc w ten sposób zadośćuczynienie trwającemu lata procederowi. Uwaga czytelniczek i czytelników została skierowana na grono pisarek, potencjalnych kandydatek do wyróżnienia. Okazuje się jednak, że wskazane pisarki są bardzo słabo w Polsce znane.

Redakcja

Lektury na czas niepokoju

Literatura daje nadzieję, skłania do refleksji, buduje mosty i odrywa swych czytelników od rzeczywistości. Dlatego jest nam szczególnie potrzebna w tym trudnym czasie niepokoju. Właśnie teraz mamy okazję zanurzyć się w literackie światy i zabrać w tę podróż naszych bliskich. Stąd pomysł na cykl „Lektury na czas niepokoju”. Znajdziecie tu literackie rekomendacje naszej redakcji oraz znanych pisarzy czy felietonistów. Co polecają? Jakie książki są ich „domową apteczką”?

Redakcja

O pracy redaktorskiej

Kim są redaktorzy i redaktorki książek? Na czym polega ich praca? Co w niej najbardziej lubią, a co jest najtrudniejsze? Jakie są ich ulubione słowa? Jak pracować z autorami i autorkami? Czy praca redaktorska zawsze pozostaje w cieniu? Odpowiadają: Sztuka kompromisu Julianna Jonek-Springer „Poddawanie” w wątpliwość Elżbieta Kot Cicha obecność Katarzyna Krzyżan-Perek Trudno o życie […]

Redakcja

TOP 20 najczęściej czytanych tekstów w 2019 r.

Dyskusje o Kościele i wkurzeniu na niego, Houellebecq, Trump i Jordan B. Peterson, mikrowyprawy i neuroróżnorodność… Przypominamy teksty z mijającego roku, które cieszyły się największą popularnością na naszej stronie internetowej.

Redakcja

Tischner i tomizm

Esej Józefa Tischnera z 1970 r. pt. Schyłek chrześcijaństwa tomistycznego rozpoczął trwającą wiele lat filozoficzną debatę.

z ks. Grzegorzem Strzelczykiem rozmawia Redakcja

Wkurzam się razem z wami

Jestem za tym, żeby głośno wyrażać niezadowolenie. Jeśli jakiś biskup ośmieli się powiedzieć coś krytycznego o Radiu Maryja, to będzie miał od razu tonę listów z pretensjami i urywające się telefony. A w innych przypadkach takich protestów nie ma.

Redakcja

Ankieta: Dlaczego wybieram mikropodróże?

Mikropodróże to krótkie wyjazdy w najbliższą okolicę, które pozwalają na chwilę oderwać się od codzienności, odpocząć, zmienić punkt widzenia i mocniej poczuć swoją więź ze światem. W jakie kierunki warto się udać? Co można tam odkryć? Jak zmienia nas taka wyprawa?

Redakcja

Karol Modzelewski (1937–2019)

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Karola Modzelewskiego – znakomitego historyka, lidera opozycji demokratycznej i więźnia politycznego w czasach PRL-u, pierwszego rzecznika prasowego i pomysłodawcę nazwy NSZZ „Solidarność”, senatora.

Redakcja

Ankieta: Tematy Houellebecqa

Poprosiliśmy czytelników francuskiego pisarza (nie tylko akademickich literaturoznawców, ale także edukatorkę seksualną, reportażystę czy teologa) o komentarze dotyczące najważniejszych motywów jego twórczości.

Redakcja

Ankieta „Znaku”

W nawiązaniu do ocen Manfreda Franka poprosiliśmy przedstawicieli różnych formacji intelektualnych o krótką diagnozę stanu tradycji kontynentalnej w polskiej filozofii.

Redakcja

Ankieta uczonych

Relacje nowożytnej nauki i religii były bardziej złożone, niż często sądzimy: niekiedy miały charakter konfliktu (proces Galileusza, opór części wierzących wobec teorii ewolucji), niekiedy zaś „przyjaznego rozdziału” obu dziedzin kultury (warto pamiętać, że wielu wybitnych naukowców było ludźmi wierzącymi, np. wybitni genetycy: kiedyś Grzegorz Mendel, a dzisiaj Francis Collins).

Redakcja

754 – spis treści

 

Redakcja

Bo ta książka mi się nie podoba!

W niepamięć odeszły już czasy autorytetów krytycznoliterackich, sążnistych omówień tekstów, intrygujących odczytań i wielkich sporów. Literatura to dziś potężny rynek, na którym rządzą polecenia, notki, blurby i rankingi.

Redakcja

Ankieta: Jak praktykuję uważność?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do kilkorga Autorów, którym – choć reprezentują różne perspektywy, zajmują się na co dzień innymi sprawami – bliska jest postawa uważności.

Redakcja

Ankieta: Obywatel świata

Po impresje na temat Zygmunta Baumana i jego prac zwróciliśmy się do intelektualistów ze świata i osób blisko z nim współpracujących. Jaki obraz polskiego socjologa zapisał się w ich wspomnieniach? Co najbardziej cenili z jego dorobku? Czy uznają jego diagnozy za wciąż aktualne?

Redakcja

Nie różni nas wiara

Do ankiety dotyczącej stosunku Kościoła instytucjonalnego do osób homoseksualnych oraz wyzwań stojących przed duszpasterstwem zaprosiliśmy kilku duchownych.

Redakcja

Kim jestem, kiedy podróżuję?

Z tym jednym pytaniem zwróciliśmy się do kilkorga Autorów, prosząc ich jednocześnie o wypowiedź w drugiej kwestii – dla każdego sprecyzowanej inaczej, w zależności od ich doświadczenia.

Redakcja

Jerzy Vetulani (1936–2017)

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Vetulaniego – wybitnego neurobiologa i biochemika.

Redakcja

Ankieta: Odczytać na nowo

Każde tłumaczenie jest interpretacją, nowym odczytaniem wybranego utworu. Po raz kolejny przekłada się zazwyczaj dzieła klasyczne. Tłumacze i tłumaczki mierzą się z przekładami utworów znanych, które często zdążyły osadzić się w języku.

Redakcja

Pożegnanie

Zygmunt Bauman (1925–2017)

Redakcja

„Znak” pyta: Czy religia dodaje ci wiary w przyszłość?

Z tym jednym pytaniem postanowiliśmy zwrócić się do reprezentantów różnych środowisk i światopoglądów, by przy okazji numeru jubileuszowego, poświęconego przyszłości religii, dowiedzieć się, jakie nastroje i sądy panują w tej kwestii pośród młodego pokolenia Polek i Polaków.

Redakcja

Czy w Kościele można jeszcze swobodnie debatować o Polsce?

W lutym br. na łamach „Europe Infos” – periodyku publikowanego przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) – ukazał się zamówiony przez redakcję artykuł Henryka Woźniakowskiego, analizujący obecną sytuację polityczną w Polsce.

Redakcja

„Znak” pyta: relacje państwo-Kościół A.D. 2015

Rok 2015 obfitował w Polsce w wiele istotnych wydarzeń, które wywarły wpływ na kształt relacji Kościoła i państwa.

Redakcja

Czuć się jak u siebie

Ustanawianie w Europie swobody przepływu towarów, usług, kapitału i osób odbywało się równocześnie ze wznoszeniem barier na zewnętrznych granicach wspólnoty.

Redakcja

Wrzesień 2015 NR 724

Spis treści numeru

Redakcja

Imperializm oczami dwudziestolatków

Próbując odpowiedzieć na pytania, czy społeczeństwo rosyjskie wciąż jest imperialne oraz jaką rolę odgrywają przeszłość i historia w konstruowaniu dzisiejszej polityki i tożsamości tego narodu, postanowiliśmy zadać dwudziestoletnim Rosjanom pytania:

Redakcja

Malewska w Znaku

Przedstawiamy wznowione na przestrzeni ostatnich lat przez Wydawnictwo Znak powieści Hanny Malewskiej oraz biografię pisarki autorstwa Anny Głąb.

Redakcja

O religii bez namaszczenia

10 listopada br. mija 100. rocznica urodzin Antoniego Pospieszalskiego, emigracyjnego publicysty interesującego się szczególnie problematyką religijną. Naszym zdaniem jest on autorem, którego ciągle warto czytać – z tego względu publikujemy poniżej małą antologię jego tekstów.   

Redakcja

Światłość poezji – ankieta

Piotr Śliwiński we wstępie do książki Miłobędzka wielokrotnie zbierającej teksty z poświęconej poetce konferencji naukowej (Poznań, 29 – 30 X 2007) pisał: „W ciągu ostatnich kilkunastu lat Krystyna Miłobędzka zyskała nie tylko przychylność krytyki, lecz i wzruszające przywiązanie czytelników, starych i młodych, amatorów eksperymentu formalnego i poszukiwaczy duchowej wspólnoty”.

Redakcja

Przyszłość mediów: wyzwania i prognozy

Prezentowane głosy pochodzą z rozmów vwdeo przeprowadzonych na potrzeby debaty Future Calling zainicjowanej przez Fundację MediaTory LAB – Forum Przyszłości Dziennikarstwa. Rozmowy przeprowadzili: Marcin Sikorski, Mateusz Baczyński i Bartosz Paturej. Fragmenty wypowiedzi prezentowane były podczas V Finałowej Gali Plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskiego, w Auditorium Maximum UJ w Krakowie w obecności ponad 1000 widzów i nominowanych dziennikarzy oraz przedstawicieli środowiska medialnego z całej Polski. W Plebiscycie MediaTory każdego roku studenci dziennikarstwa uczelni publicznych z całej Polski wskazują i nagradzają najważniejsze zjawiska w polskich mediach.

Redakcja

Czy homoseksualista może trafić do Nieba? (sonda uliczna/video)

Na ulicach Krakowa zadaliśmy pytanie:  „Czy homoseksualista może trafić do Nieba?”. Tak, jak przewidywaliśmy, wiele osób nigdy wcześniej nie zastanawiało się nad tym, czy chciałoby dzielić Królestwo Boże z innymi od siebie…

Redakcja

Rozczarowani demokracją

Od upadku komunizmu i powrotu polskiej demokracji minęło już ponad 20 lat, a na krajowej scenie opinii pojawiło się zupełnie nowe pokolenie ludzi zaangażowanych w zmianę kształtu polskiej sfery publicznej. Często nie znamy jednak poglądów tego pokolenia, nie wiemy, jak wyobraża sobie Polskę za kilka, kilkanaście lat, czym różni się od obecnych elit opiniotwórczych, co i dlaczego chce w Polsce zmienić.

Redakcja

Wolontariusza portret własny

Zamiast pisać o wolontariuszach, woleliśmy ich poznać. Dlatego poszukaliśmy w naszym otoczeniu osób zaangażowanych w bezinteresowną pracę na rzecz innych i zadaliśmy im kilka pytań: Skąd wziął się w ich życiu pomysł, żeby działać w ramach wolontariatu? Jakie spotkali w swojej pracy wyzwania? Czy było coś, co ich zaskoczyło? Co zyskali, a co stracili? Czy ich wyobrażenia o wolontariacie zmieniły się, kiedy brali udział w projektach? Czy żałują decyzji o zostaniu wolontariuszem?

z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozmawia Redakcja

Mniej obaw, więcej nadziei

Priorytetem polskiej polityki zagranicznej winno być przede wszystkim zaistnienie Polski w świadomości obywateli krajów azjatyckich. Poznanie naszego kraju, jako wiarygodnego i stabilnego partnera w biznesie z całą pewnością przyczyniłoby się do wzrostu zainteresowania współpracą w zakresie gospodarczym. Jestem przekonany, że Polska ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Redakcja