fbpx
Michał Jędrzejek
fot. Michał Lichtański / mili studio
Redakcja

Jędrzejek: dokąd idą osoby, które odeszły od Kościoła?

Najnowszy „Znak” pozwala pogłębić obraz tego z czym wiąże się odchodzenie z Kościoła. O numerze „Moje duchowe miejsce” opowiadał Michał Jędrzejek w podcaście Tomasza Terlikowskiego.

Czytaj także

Dominika Kozłowska

Głębia naszej egzystencji

Nasz redaktor był gościem najnowszego odcinka podcastu „Tak myślę”. W rozmowie o korzeniach i przebiegu procesów sekularyzacyjnych, Michał przedstawiał wiodące tematy, którym poświęcony jest czerwcowy numer „Znaku”.

„Mnie bliskie jest takie przekonanie, które formułuje niemiecki socjolog Hans Joas, że należy pożegnać się z mitem głoszącym, że sekularyzacja prowadzi do nihilizmu, tak samo, jak trzeba pożegnać się z poglądem, że sekularyzacja jest koniecznym elementem rozwoju nowoczesnych społeczeństw. Ona się często zdarza, ale nie jest to jakaś dziejowa nieuchronność” – mówił Jędrzejek.

„Trudno mówić, że sekularyzacja prowadzi do jakiegoś kryzysu moralnego. Ale dokąd te osoby idą? W Miesięczniku »Znak« podpytywaliśmy, co wybierają młodzi ludzie w miejsce potrzeb religijnych? Nie są to inne wyznania religijne, bo o ile jeszcze w latach 90. dużo mówiono o poszukiwaniach w duchu new age, to teraz wydaje się, że te źródła jakoś wyschły. Szukanie sensu odbywa się dziś w innych przestrzeniach” – opisywał nasz redaktor, wskazując na reportaż Katarzyny Rodackiej „Odejścia”.

Michał Rogalski w bardzo ciekawy i piękny sposób opisuje swoją drogę odejścia od Kościoła. W tekście »Dlaczego zostałem apostatą?« wspomina, jak jego dziadek dał mu małą komżę i dlatego inicjację religijną przeżył dzięki temu najstarszemu pokoleniu. Teraz odchodząc z Kościoła cały czas wspomina dziadka, który już nie żyje, ale który go do tego Kościoła wprowadził. To uświadamia, że religia to tylko kwestie przekonań i rytuałów, ale też relacji międzyludzkich – na przykład wobec bliskich, którzy do Kościoła nas zaprowadzili” – dodawał Jędrzejek, podkreślając, że najnowszy „Znak” może pogłębić obraz tego z czym wiąże się odchodzenie z Kościoła.

Polecamy wysłuchanie całego odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego i lekturę najnowszego „Znaku”.