fbpx
Ilona Klimek-Gabryś marzec 2017

Nieme bohaterki

Na świecie występuje ok. 7 tys. gatunków roślin jadalnych, tymczasem większość ludzi żywi się tylko 20 gatunkami, a wielu Afrykańczyków zmuszonych jest ograniczyć swoją dietę do co najwyżej dwóch: zboża w rodzaju orkiszu i mączystego, mdłego w smaku pochrzynu.

Artykuł z numeru

Świat chce sprawiedliwości, nie zbawienia

Świat chce sprawiedliwości, nie zbawienia

50 roślin, które zmieniły bieg historii to wzbogacony pięknymi rycinami, licznymi zdjęciami oraz cytatami przewodnik, uświadamiający, jak mało wiemy o niemych bohaterkach dziejów, które przecież pojawiły się na Ziemi aż 470 mln lat temu. Laws pokazuje, że historii nie zmieniają same rośliny, ale sposób, w jaki ludzie ich używają, nadużywają lub czerpią z nich korzyści. Autor w przystępny i ciekawy sposób opowiada o poszczególnych gatunkach, zarysowując również skomplikowane zależności ekonomiczne, polityczne oraz gospodarcze. Dowiadujemy się m.in. tego, w jaki sposób indygowiec barwierski przyczynił się do wybuchu I wojny światowej, jak długo Chiny zmagały się z uzależnieniem od opium, skąd wzięła się popularna aspiryna, jak chmiel zastąpił jęczmienny napój nazywany „ale”, dlaczego ziemniakom tak trudno było zadomowić się w Europie lub jaką rolę mogą odegrać w przyszłości eukaliptus czy papirus.

„Jeśli planujesz na rok – sadź ryż. Jeśli planujesz na 10 lat – sadź drzewa. Jeśli planujesz na całe życie – ucz ludzi” – to chińskie przysłowie przytoczone w opowieści o  ryżu znakomicie podsumowuje funkcję, jaką spełnia książka Lawsa. Nie tylko pokazuje ona bowiem fascynujące historie i ciekawostki, ale przede wszystkim uświadamia, że wszechobecności roślin nie można uznać za oczywistość. Konieczne jest ich dokładniejsze poznanie i racjonalna współpraca, które umożliwią porozumienie, a tym samym zapewnią przyszłość naszej wspólnej planecie.

_

Bill Laws

50 roślin, które zmieniły bieg historii

tłum. Jerzy J. Malinowski, Wydawnictwo Alma-Press, Warszawa 2016, s. 224