fbpx
Paulina Jóźwik

W kogo zmieniasz się na urlopie? Psychotest

Harmoniusz, Łasuch, a może Remontowicz? Przygotowaliśmy psychotest, w którym możesz rozpoznać swoje urlopowe alter ego.

Karol Pałka

Spa Island

Projekt „Spa Island” to fotograficzna opowieść o architekturze słowackich uzdrowisk. Kultura wodno-lecznicza jest częścią słowackiego stylu życia od setek lat. Na terenie tego niewielkiego kraju znajdowały się już rzymskie łaźnie.

Spis treści 830-831

Spis treści 830-831

Ewa Hryniewicz-Yarbrough

Zbigniew Herbert radzi, jak podróżować z małym budżetem

Jak podróżować intensywnie mimo ograniczeń budżetowych? Radzi Zbigniew Herbert

z Joanną Wojsiat rozmawia Ilona Klimek-Gabryś

Jak odpoczywa mózg

W odpoczywaniu istotne jest zmniejszenie ilości bodźców, a tym samym docierającego do mózgu napięcia. Kiedy cały czas interpretujemy, rozmyślamy, planujemy, nasze mózgi bywają przemęczone, co prowadzi do nagromadzenia się hormonu stresu i powoduje rozdrażnienie

Łukasz Najder

Pomiędzy Kadyksem a Myczkowem

Nie ma dla mnie większej przyjemności niż ów moment uświadomienia sobie, że jestem – i przez jakiś czas będę – gdzie indziej.

Magdalena Czubaszek

Jak wynaleziono wczasy

Wczasy to pojęcie, które przez tysiące lat dla większości ludzi pozostawało nieznane. Po co ktoś miałby wyjeżdżać gdzieś daleko od domu? I jeszcze zaraz potem wracać? 

Doma Matejko

Dlaczego masowa turystyka musi się skończyć

Obyś urodził się w turystycznym raju – mogłaby brzmieć współczesna klątwa. Bo na Wyspach Kanaryjskich, Barcelonie czy Kioto przyjemnie spędza się urlop, ale coraz trudniej tam żyć

z Mirą Marcinów rozmawia Paulina Wilk

Ile mogłabym wytańczyć

Ostatnio pomyślałam, że w moim życiu nie ma rutyny. U mnie musi być dzikość. I ona jest możliwa nawet w byciu matką czy etatową filozofką

Diana Dąbrowska

Wiara w przyszłość

Co się myśli o życiu, będąc u jego kresu? – pyta twórca Młodości

Wojciech Bonowicz

Moi Mistrzowie: Dominik Bielicki

Ileż życia w wierszach Dominika Bielickiego! Tak było już w uhonorowanych Nagrodą Literacką Gdynia Pawilonach (Wrocław 2017) i tak jest również w jego najnowszej książce, zatytułowanej Wielki ping-pong(Wrocław 2023).

Kasia Lins

Pele mele | Kasia Lins

„Znakowe” pele-mele stworzyliśmy, by zaczerpnąć inspiracje od ciekawych ludzi: jak pracować, co czytać, na co zwracać w życiu większą uwagę. A także kogo warto lepiej poznać – zaproszona osoba sama nominuje kolejną do odpowiedzi na nasze pytania. Odpowiada: Kasia Lins

Małgorzata Majewska

Sublokator tu i tam

Sublokatorstwo ma jasno wyznaczone zasady: nie podnoś oczu, gdy idziesz ulicą, a jest wojna. Gdy się kończy i chcesz zdefiniować własną tożsamość poza wspólnotą, to samemu trzeba ustalać zasady.

Ilona Klimek-Gabryś

Dar wyobraźni

Kącka, nieustannie zmagając się z materią języka, konstruuje opowieść o relacji z neuroróżnorodną córką niejako na przekór temu, co dzieje się od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej, gdzie pojawia się duża potrzeba nazwania swojej inności.

Kamila Dzika-Jurek

Pizza z mięsem

Dwie poprzednie powieści Łukasza Barysa – „Kości, które nosisz w kieszeni” (2021) i „Jeśli przecięto cię na pół” (2022) – były o języku prowincji i jej mgławicowych historiach. Najprościej mówiąc: o literaturze.

Artur Madaliński

Bolesna nierzeczywistość

Zakład dla Sierot w Crăiești pomalowali na niebiesko, ale i tak nie jest to dobre miejsce.

Karolina Plinta

Robić kicz trzeba umieć

Praktycy kampu przekształcili bezguście w nową formę wyrafinowania, a kicz stał się estetyką obecną na salonach, która nikogo nie oburza. Dlatego samo określenie „kiczowate” niewiele dziś mówi o dziele sztuki.

Eliza Mórawska-Kmita

Oswajanie nowych miejsc

To jak reset życia. Człowiek zapomina, ile ma lat, ile przeżył, ile wie. Trochę tak, jakby wszystko zaczynać od początku.

Aleksandra Kędziorek

Jak artystka międzywojnia budowała własną markę

40 lat życia, 7 lat działalności twórczej, kilkaset udokumentowanych projektów z metalu – w tym takie, które śmiało można nazwać ikonami polskiego designu – i kilka potwierdzonych rzeźb. Julia Keilowa była niewątpliwie tytanką pracy

Zadie Smith

Oszustwo

Wyobrażała sobie zawczasu to spotkanie.

Dezydery Barłowski

Christopher Isherwood i jego plemię

„Po to właśnie przyjechał do Berlina, żeby się w kimś zadurzyć” – w ten sposób Christopher określa cel swojej podróży z 1929 r. Jednak nie chciał się zakochiwać w pierwszym lepszym chłopcu. Jego gust był jasno sprecyzowany, kochanek miał spełniać określone kryteria – musiał być Germańskim Chłopcem

Karolina Wątroba

Marzenie o erudycji, czyli o czytaniu „Czarodziejskiej Góry”

Moją pierwszą lekturę Czarodziejskiej góry zdominowało marzenie o czytelniczce, jaką mogłabym się stać, jeśli tylko przyłożę się do studiów – lepszą niż nastoletnia Sontag, niż młody Fuentes! Czytanie Manna pobudzało mój apetyt na erudycję. Dopiero po czasie zrozumiałam, że nie jest to powieść zarezerwowana dla nobliwych profesorów literatury

Olga Gitkiewicz

Złodzieje książek

Rada Języka Polskiego usankcjonowała ostatnio nowe zasady pisowni, co wywołało zaskakujące wzmożenie wśród moich bliższych i dalszych internetowych znajomych. Czyżby troska o język ojczysty przeżywała jakiś niebywały renesans?

Michał Jędrzejek

Filozofia wywczasu

W mojej prywatnej filozofii wczasów wyróżniam trzy typy wyjazdów. To odpowiednio: wyjazd edukacyjny, wyjazd-przygoda oraz wyjazd „total relax”.