fbpx
Spis treści 835

Spis treści 835

Nature Picture Library 

Ptasi taniec

Późna jesień lub zima to najlepsza pora, by o zmierzchu zaobserwować i usłyszeć zjawisko zwane murmuracją, czyli ptasim wirowaniem.

Piotr Oczko

Pele-mele: Piotr Oczko

„Znakowe” pele-mele stworzyliśmy, 
by zaczerpnąć inspiracje od ciekawych ludzi: jak pracować, 
co czytać, na co zwracać w życiu większą uwagę. A także kogo warto lepiej poznać – zaproszona osoba sama nominuje kolejną do odpowiedzi na nasze pytania

z Joanną Jurgą rozmawia Dominika Tworek

W nieustającej kakofonii

Jeżeli systemowo zaczniemy obniżać poziom hałasu w naszym otoczeniu, to zrobi nam się ciszej również w środku. Zaczniemy mówić ciszej, krzyk dzieci stanie się mniej uciążliwy. Kluczowe jest wprowadzenie odpowiedniego prawa

Marta Michalska

Nie w dźwięku jest problem

Czego tak naprawdę szukamy, gdy mówimy, że potrzebujemy ciszy? Kto ma decydować o tym, gdzie ma być cicho? Jakie ćwiczenia możemy wykonać, aby zadbać o swój dobrostan?

Diego Ramírez Martín del Campo

Laudacja dla ciszy

Szum uszny przypomina nieustanny krzyk wewnątrz mojej głowy i pozbawia mnie tego, co sobie ceniłem: chwil wyciszenia

Mikołaj Golachowski

Jeśli przyroda zamilknie

„To była najgłośniejsza cisza, jaką w życiu słyszałam!” – powiedziała z zachwytem Lisa, kiedy ponownie włączyłem silnik. Były jej urodziny, ale nie czuła się zbyt dobrze, dlatego szef poprosił mnie, bym zabrał ją i jej żonę na samodzielną wycieczkę wśród gór lodowych i wzdłuż czoła antarktycznego lodowca

Wojciech Bonowicz

Moi mistrzowie: Marcin Baran

Jaki piękny wiersz! Trochę jakby nie z tego czasu, oparty na obrazowaniu bliższym wrażliwości romantycznej, która nie wstydziła się dostrzegać związków między ludzkim postępowaniem a zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.

Eliza Mórawska-Kmita

Nasycić się lasem

Cisza idealna, kiedy budzisz się rano, a świat okryty jest miękką kołderką śniegu. Sople zwisające z dachu, mróz nocą wymalował na szybach obrazy.

Oliwia Bosomtwe

Jedna historia

Archeologiczne śledztwa prowadzone przez Eyala Weizmana i Forensic Architecture można potraktować jak przewodnik po globalnych skutkach polityki kolonialnej i archiwum przemilczanej przemocy

Ilona Klimek-Gabryś

Spokojne miejsce

Tove Jansson tak opisywała zimowy nastrój: „Cisza pełna była spokoju i oczekiwania”.

Anna Mateja

„Nie było wyjścia…”

Skoro od życia dostało się prawie wszystko, w tym umiejętność organizowania ludzi i przyswajania przepisów, i na dodatek sprzyja człowiekowi szczęście, trzeba zrobić coś ponad to, co absolutnie konieczne.

John Maxwell Coetzee

Kłamstwa

Doskonale tę prawdziwą prawdę zna i wie, że ja również, więc powiedzenie tych słów na głos nie powinno było przyjść mi z trudem.

z Igorem Tuleyą rozmawia Paulina Wilk

Wolę być Niewinnym Czarodziejem

Mądrość sędziego polega na pracy bez uprzedzeń, na umiejętności prawidłowego stosowania przepisów, ale tak, aby w ich gmatwaninie nie stracić z oczu człowieka. Czyli orzekać słusznie, sprawiedliwie i niekrzywdząco. Bez automatyzmu, ze świadomością, że przepisy prawa stosowane są na żywej osobie.

Ilona Klimek-Gabryś

Radosne przyjęcie

Wszyscy moi bliscy wiedzą, że kocham Muminki. Nie mogłabym zatem przejść obojętnie obok „Świata Muminków”.

Mateusz Burzyk

Więcej niż rosnący nos

Rozpoznajemy tę bajkę po pierwszym zdaniu: „Był sobie kawał drewna…”.

Michał Jędrzejek

Piękno zębatych kół

Czy wiecie, dlaczego wskazówka zegara obraca się w prawo? Czemu doba ma 24 godz., a godzina 60 min? Wreszcie co wspólnego z zegarami ma mała kieszonka umieszczona w prawej kieszeni większości jeansów?

Maja Cyroń

Amulety same się okazują

Mimo swojej ogólnoświatowej popularności skandynawski minimalizm może w Polsce natrafić na silny opór.

Karol Kleczka

Ja to nie ja

Pod choinkę sprawdzi się literatura nie tylko dobra, lecz również elegancka. Ze świecą szukać serii, która lepiej spełni te warunki niż wytworna ArtRage’owa „Cymelia”.

Karolina Broda

Listy poza konwencją

Wymieniana korespondencja funkcjonuje jako rodzaj lapidarnych i nieregularnych komentarzy do spraw zajmujących w codzienności obojga.

z Dominiką Feiglewicz-Penarską rozmawia Agata Dąbek

Język migowy może być głośny

Wciąż dominuje pogląd, że osoba g/Głucha, po pierwsze, na pewno więcej widzi, a po drugie, na pewno nic nie słyszy, nie odbiera bodźców dźwiękowych, co oczywiście jest nieprawdą, bo poziom słuchu jest zawsze różnorodny, jedni mają większy ubytek słuchu, inni mniejszy.

Piotr Szaradowski

Historie ukryte pod podszewką

Zdecydowana większość naszych ubrań powstała z wyraźnych potrzeb, w konkretnym czasie i kulturowym kontekście, a nie z myślą o wybiegu

Diana Dąbrowska

Pan od ciszy

Jak pisała Dorota Terakowska: „Jest (…) kilka odmian ciszy; najlepsza jest ta, która zapada z wyboru człowieka, a nie przeciw niemu”. Jedni w tym stanie „dźwiękowej pustki” upatrują źródła równowagi i spokoju, drudzy zaś – samotności czy smutku. A czego w ciszy doszukuje się główny bohater debiutu Michaela Tyburskiego „Brzmienie ciszy” (2019)?

z Eliotem Weinbergerem rozmawia Anna Arno

Nie interesuje mnie realizm

Nie lubię powieści o parach, które się rozwodzą w Connecticut, bo mogę zadzwonić do znajomych i usłyszę podobne historie. Lubię czytać i pisać o sprawach, których nie znam.

Eliot Weinberger

Szalbierz znany jako Budda

Gdy chrześcijanie przybyli do Azji Południowej, w zasadzie nie mieli pojęcia, kim jest Budda. Było jednak jasne, że to „zjawa z piekła rodem”, „oszust”, „potwór”.

Olga Gitkiewicz

Zasada grudnia

Pranie samo się nie wstawi ani nie rozwiesi, a według wszelkich statystyk piorą kobiety, szafki sprzątają kobiety i okna też myją kobiety.

Janusz Poniewierski

Światła Mesjasza

Moim zdaniem to nie przypadek, iż Boże Narodzenie i Chanuka – na naszej północnej półkuli, na której narodziły się obie tradycje religijne – są obchodzone u progu zimy, kiedy noc jest o wiele dłuższa od dnia. Wtedy właśnie płoną chanukowe lampy – ażeby rozjaśnić napierającą zewsząd ciemność. I wtedy też przychodzi chrześcijański Mesjasz.