fbpx
Hospital de Bonecas

Troska o przedmioty i siebie nawzajem

Hospital de Bonecas to rodzinna firma podejmująca się napraw zabawek i muzeum w Lizbonie opisywane w europejskiej prasie ze względu na wrażliwą postawę wobec przedmiotów z dzieciństwa.

Ishbel Szatrawska

Pele-mele: Ishbel Szatrawska

„Znakowe” pele-mele stworzyliśmy,
by zaczerpnąć inspiracje od ciekawych ludzi: jak pracować,
co czytać, na co zwracać w życiu większą uwagę. A także kogo warto lepiej poznać – zaproszona osoba sama nominuje kolejną do odpowiedzi na nasze pytania.
.

z Magdą Umer rozmawia Paulina Wilk

Chcę
 ze sobą współistnieć

Mam dwie naczelne dewizy. Jedną usłyszałam od ojca, powiedział: „Wydaje mi się, że Boga nie ma, ale trzeba żyć tak, jakby był”. Drugą wypowiedział tata mojego chłopaka, gdy zdawaliśmy maturę: „Starajcie się jak najczęściej w życiu przebywać z mądrzejszymi od siebie”. Posłuchałam go i dlatego spędziłam życie w świecie poezji i literatury.

Agata Sikora

Lepiej by nie? Dylematy rozmnażania

Być może musimy postawić fundamentalne pytanie: nie o moralność prokreacji w kontekście katastrofy klimatycznej, ale o moralność prokreacji w ogóle.

z Karlem Ove Knausgårdem rozmawia Karol Kleczka

Moje dzieci nie należą do mnie

Nigdy nie napisałbym „Mojej walki”, gdybym równolegle nie zajmował się małymi dziećmi. Ich obecność, paradoksalnie, pomogła mi w ukończeniu książki. By pracować, musiałem łapać każdą chwilę w przerwach między opieką nad nimi. Dzięki temu obniżyłem swoje oczekiwania wobec tekstu i wobec samego siebie.

z Bartłomiejem Dobroczyńskim rozmawia Oliwia Bosomtwe

Kto dziś pisze bajki

Wielkie wspólne opowieści zawarte w baśniach przez dekady porządkowały nam świat. Choć wciąż wyglądają na żywe, to tak naprawdę od pewnego czasu są martwe.

Magdalena Czubaszek

Artystka, matka wyrodna i jej córka

Dlaczego wielu kobietom macierzyństwo nie daje spełnienia, choć je obiecywano?
 Kim były nasze mamy, zanim nas urodziły?

Jerzy Koch

Lectio vicesima septima

Klasa znajdowała się na samym końcu korytarza.

Spis treści 836

Spis treści 836

Martyna Słowik

Zarabianie na zmianie

Kiedyś teściowa Pauliny zapytała, czym właściwie zajmujemy się w pracy. Gdy usłyszała odpowiedź, skwitowała: „A to heca!”. Oto jesteśmy.

Rafał Księżyk

Dziwna rzecz

Rok 1984 był przełomowy dla polskiej muzyki rockowej. To wtedy do głosu doszła nowa fala z prowincji. Łańcut, Rzeszów, Puławy, Bydgoszcz.
To one są tłem tej opowieści.

Natalia de Barbaro

Między wewnętrzną dyktaturą a demokracją

Przez ponad 30 lat pracy z ludźmi raz po raz przekonuję się o słuszności tej zasady: jeśli człowiek ma wewnętrzny ład, staje się inspiracją dla innych. I równocześnie sam robi dla innych miejsce, ponieważ tak jak nie przeszkadza mu własna wielowątkowość, tak nie przeszkadza mu odmienność ludzi wokół.

Piotr Oczko

Romantyczny stukot

Od czasów Gutenberga zastanawiano się, co zrobić, by pisać szybciej i czytelniej. Genialny wynalazek, jakim okazała się maszyna do pisania, rozwiązał ten dylemat, wywołując z kolei niekończące się rozważania nad tym, jak narzędzie wpływa na charakter powstającego tekstu.

Diana Dąbrowska

Intuicja i temperament

Jak stwierdził Michel de Montaigne: „O niektórych sprawach życia nie godzi się mówić jak w traktacie filozoficznym – porządnie i bezosobowo”.

Michał Jędrzejek

Historie bulwarowe

Syn polskich imigrantów Leon Czolgosz wiedziony ideami anarchistycznymi w 1901 r. dokonał zamachu na prezydenta USA Williama McKinleya.

Karolina Broda

Ukojenie w filmach

„Filmy na życie: to próba kategoryzacji kina wedle indywidualnie podyktowanych potrzeb. Autorka zamiast zestawień filmowych układanych zgodnie z tematami, reżyserami czy aktorami decyduje się na katalog sprywatyzowany, skrojony pod potrzeby emocjonalne oglądających.

z mayfield brooks rozmawia Karolina Graca

Dekomponowanie rzeczywistości

Postrzegam swoją sztukę jako wyraz aktywizmu. Myślę o sobie jak o detektywie, który zawsze kopie głębiej i szuka odpowiedzi.

Maria Karpińska

Jesteśmy w lesie

Książki Catton i Groff stronią od efektu Bambiego, ale w równym stopniu wystrzegają się obrazu złowrogiego, prześladującego wędrowców lasu z ludowych baśni. Zieleń w tych powieściach zachowuje wyważoną obojętność i – w przeciwieństwie do człowieka zanurzonego we własnych grach i gierkach – jest prawdziwa.

Ilona Klimek-Gabryś

Wśród możliwości: Rosa Berbel

„Dokąd idziemy? – Wciąż do domu” – pisał romantyczny poeta Novalis. Autorka zdaje się pogrywać z tym romantycznym myśleniem, z myślą, że miałby być możliwy ruch ze świata ku sobie, naturze czy absolutowi. W jej wizji nie ma już zamieszkiwania, jest tylko pomieszkiwanie, chwytanie się odprysków.

Diana Dąbrowska

Polowanie na geniusza

Przedszkolanka Sary Colangelo to nie tylko drapieżna opowieść o wykraczającej poza normy relacji między opiekunką a uczniem, ale również ważny głos o perspektywie dorosłych na sprawczość dzieci.

Małgorzata Rejmer

Moje dwa życia

W Polsce moi przyjaciele są poważni, w Albanii są piękni. Tak jakby Polska była od kontemplacji i pragmatyki, a Albania od odkryć i śpiewu

Janusz Poniewierski

Nowy Rok Drzew

W pierwszej połowie XX w. i później, po odzyskaniu przez Izrael niepodległości, Tu bi-Szwat stało się świętem sadzenia drzew – i przejawem patriotyzmu. Dziś jest ono obchodzone również jako Dzień Ochrony Środowiska.

Eliza Mórawska-Kmita

Puść to i idź dalej

Lubię dziś ten stan, kiedy kontury wspomnień zacierają się powoli, bo bywa nawet, że pamiątki niosą ze sobą żal za tym, co minęło. I nie pozwalają iść do przodu

Karol Kleczka

Nie byłoby nas bez siebie

Nie zliczę, ile razy zadano mi to pytanie. „Czego się spodziewasz?” – rzucali bliscy i obcy, szeregowi i weterani, dzietni i bez.