fbpx
fot. Wiki commons
Aleksandra Byrska kwiecień 2022

Piękno ludzkiej mowy

Przyzwyczailiśmy się do słów i łatwo zapominamy, jak niezwykły jest język, którym posługujemy się na co dzień. Tammet jednak, dzięki swojej lingwistycznej wrażliwości, dostrzega jego wyjątkowość i wspaniale o niej opowiada.

Artykuł z numeru

Neuronauka i neurobzdury

Czytaj także

Joanna Sobesto

W poszukiwaniu wspólnego języka

Tammet jest znany polskiemu czytelnikowi jako autor książki Urodziłem się pewnego błękitnego dnia (2010). Dzięki niej większość odbiorców zapewne pamięta, że jest to postać wyjątkowa. Jako wysokofunkcjonująca osoba z zaburzeniami autystycznymi pisarz jest również sawantem obdarzonym zdolnością synestezji oraz nieprzeciętnymi umiejętnościami matematycznymi i lingwistycznymi. Posługuje się 11 językami i ma ogromną wiedzę, a nieprzeciętną samoświadomość wykorzystuje, by przybliżać innym sposoby postrzegania świata przez osoby z autyzmem.

Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać są już jednak książką w całości poświęconą pięknu i zawiłości ludzkiej mowy, a analityczne umiejętności Tammeta stanowią tylko atut, który pomaga czytelnikowi przyjrzeć się z nowej perspektywy temu, co pozornie dobrze znane. Każdy rozdział tego zbioru to esej o osobnym zagadnieniu lingwistycznym, napisany w interesujący i przystępny sposób. Autor opowiada o językach ginących, tłumaczeniach Biblii, nauczaniu i komparatystyce, ale również np. o języku migowym czy generatorach ludzkiej mowy.

Tammet dzieli się fascynacją i świeżym spojrzeniem. Lektura tej książki zwraca uwagę na różnice w kulturowym obrazie świata użytkowników poszczególnych języków, bogactwo znaczeń pojedynczych słów, zagadnienia związane z ideą czystości mowy.

Daniel Tammet

Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka tłum. Tadeusz Chawziuk

Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2022, s. 264