Tammet jest znany polskiemu czytelnikowi jako autor książki Urodziłem się pewnego błękitnego dnia (2010). Dzięki niej większość odbiorców zapewne pamięta, że jest to postać wyjątkowa. Jako wysokofunkcjonująca osoba z zaburzeniami autystycznymi pisarz jest również sawantem obdarzonym zdolnością synestezji oraz nieprzeciętnymi umiejętnościami matematycznymi i lingwistycznymi. Posługuje się 11 językami i ma ogromną wiedzę, a nieprzeciętną samoświadomość wykorzystuje, by przybliżać innym sposoby postrzegania świata przez osoby z autyzmem.
Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać są już jednak książką w całości poświęconą pięknu i zawiłości ludzkiej mowy, a analityczne umiejętności Tammeta stanowią tylko atut, który pomaga czytelnikowi przyjrzeć się z nowej perspektywy temu, co pozornie dobrze znane. Każdy rozdział tego zbioru to esej o osobnym zagadnieniu lingwistycznym, napisany w interesujący i przystępny sposób. Autor opowiada o językach ginących, tłumaczeniach Biblii, nauczaniu i komparatystyce, ale również np. o języku migowym czy generatorach ludzkiej mowy.
Tammet dzieli się fascynacją i świeżym spojrzeniem. Lektura tej książki zwraca uwagę na różnice w kulturowym obrazie świata użytkowników poszczególnych języków, bogactwo znaczeń pojedynczych słów, zagadnienia związane z ideą czystości mowy.
Czytaj także
W poszukiwaniu wspólnego języka
—
Daniel Tammet
Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka tłum. Tadeusz Chawziuk
Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2022, s. 264