Osoba altruistycznego, zdolnego chłopaka Rossa Ulbrichta, który zapragnął zmienić świat i zapisać się w jego historii jako idealista i rewolucjonista. W 2011 r. plan ten, zakładający całkowite wyzwolenie ludzkości i oddanie jej pełni praw, zmaterializował się w postaci największego internetowego kartelu narkotykowego o nazwie Silk Road, który szybko przemienił się w cały czarny rynek, gdzie można było kupić organy, broń czy materiały wybuchowe.
Nick Bilton pokazuje punkt widzenia praworządnych i wysoce zorganizowanych instytucji Stanów Zjednoczonych oraz utopijne plany nieuchwytnego Strasznego Pirata Robertsa, jak z czasem nazwał się Ross Ulbricht, który zapragnął, by ludzie sami mogli o sobie decydować. Owa bitwa o przekonania i bezpieczeństwo, wolność i prawa jest jednak niezwykle gorzka w swym morale, gdyż pokazuje, że dla rządu amerykańskiego niedopuszczalne są nie narkotyki, a to, co reprezentuje sobą strona typu Silk Road – opór, zamach na ustalony porządek, nieposłuszeństwo, a przede wszystkim drwina.
Opowieść o Strasznym Piracie Robertsie i ścigających go organach śledczych nie osądza, lecz skupia się na ludziach z ich słabościami, przemyśleniami, drobnymi i większymi marzeniami. Przedstawia wojnę narkotykową z perspektywy człowieka z jednej strony pomagającego staruszkom, a z drugiej będącego baronem narkotykowym, co wywołuje gamę sprzecznych uczuć, daje nadzieję i jednocześnie przeraża.
–
Nick Bilton
Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
tłum. Rafał Lisowski, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 376.