fbpx
Iwona Boruszkowska maj 2017

Po brzegi

Czy najstarsze zapisy to papirusowe zwoje? Jak wyglądały książki przed erą Gutenberga? Czy papier naprawdę wynaleźli Chińczycy? Jak konserwować pergamin? Co to jest książka środkowoeuropejska (amoxtli)? A jak wyglądają najstarsze alfabety?

Artykuł z numeru

W sieci uzależnień

W sieci uzależnień

Słowem – Książka Keitha Houstona – to wszystko, czego o książkach, piśmie, zecerach, średniowiecznych skrybach czy chemii na usługach druku dowiedzieć się można, zebrane na kilkuset stronach między twardymi okładkami. Książka do czytania, oglądania, wąchania i dotykania. A także wymarzony prezent (wykonany z najwyższą dbałością przez autora, wydawnictwo Karakter i tłumacza – Pawła Lipszyca), jaki sprawić można każdemu miłośnikowi książek.

Houston w niepozbawiony humoru sposób wybiera najbardziej fascynujące momenty tysiącletniej historii książki i sprawia, że ze zdumieniem odkrywamy, iż wyjątkowy wynalazek druku wcale nie należał do odosobnionych, a cała historia piśmiennictwa ma takich przełomowych wydarzeń znacznie więcej. Poznajemy też wiele innych wcieleń, jakie od najstarszych czasów przybierała książka – od pergaminu i papirusu po cyfrowe kopie i digitalizacje najstarszych dokumentów. A do tego jest to napisane z imponującą erudycją i niemniejszą pasją w formie anegdotycznych, fenomenalnych historii. Setki precyzyjnych pytań i satysfakcjonujących, ciekawych odpowiedzi o tym – jak pisze Houston – „najpotężniejszym przedmiocie naszych czasów”. W wędrówce od egipskich hieroglifów i pojedynczych glinianych tabliczek do twardych okładek zbierających ponumerowane strony i znaków pojawiających się na wyświetlaczach e-czytników odzwierciedla się historia cywilizacji. Dzieje kształtowane przez książkę.

_

Keith Houston

Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski

tłum. Paweł Lipszyc, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2017, s. 464