fbpx
Redakcja

TOP 20 najczęściej czytanych tekstów w 2020 r.

Poruszające wyznanie Justyny Bargielskiej, rozmowa o systemie kościelnym z Tomaszem Polakiem, osobiste i budzące emocje oskarżenie Janusza Poniewierskiego skierowane do polskich biskupów, antynatalizm i prokrastynacja… Przypominamy teksty z mijającego roku, które cieszyły się największą popularnością na naszej stronie internetowej.

  1. Na karuzeli, Justyna Bargielska (wrzesień 2020 r.) – tekst nominowany do nagrody Grand Press 2020

„Nie mogłam się zgodzić na to, że mam chorobę afektywną dwubiegunową. Chciałam, żeby moje skoki ze spadochronem, pisanie w miesiąc całych książek, moja nierozsądna zdolność do błyskawicznego zakochiwania się, żeby to wszystko, co nadawało mojemu życiu sens, a przede wszystkim blask, wynikało z tego, kim i jaka jestem, a nie – co mi jest.”

 

2. Kościelnej maszyny nie da się naprawić, Tomasz Polak w rozmowie z Michałem Jędrzejkiem (listopad 2020 r.)

„Reformatorzy w Kościele byli i będą, a system jest wciąż taki sam. Gdy Franciszek z Asyżu próbował tworzyć Kościół ubogi, to jego reforma została zneutralizowana w ciągu jednego pokolenia. Z obecnym papieżem będzie tak samo. ”

 

3. Halo, pasterze – tu owca, Janusz Poniewierski (grudzień 2020 r.)

„Oskarżam Was, że milczeliście, chociaż wiele wskazuje na to, iż przynajmniej niektórzy z Was wiedzieli o abp. Paetzu i kard. Gulbinowiczu… Dlaczego żaden z Was nie zaprotestował – w imię więzi z Jezusem i Ewangelią, którą przy każdej okazji deklarujecie? Czy w taki sposób – przez przemilczanie i tuszowanie – chcieliście bronić dobrego imienia Kościoła? Czy aż tak bardzo zależało Wam na władzy i splendorach? A może wmawialiście sobie (jak niegdyś PRL-owscy działacze partyjni), że musicie trwać na stanowiskach, aby na Wasze miejsca nie przyszli gorsi?”

 

4. Zabijanie Boga, Dominika Kozłowska (listopad 2020 r.)

„Władza w Kościele służy dziś nie dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. To jedyne wyjaśnienie, które pozwala mi zrozumieć, dlaczego Kościół trzyma się swojej archaicznej, absolutystycznej struktury. Twierdzenie, że taka forma organizacji stanowi wolę Boga, to dla mnie oszustwo.”

 

Chcesz przeczytać artykuł do końca?

Zaloguj się, jeden tekst w miesiącu dostępny bezpłatnie.

Zaloguj się